Montaż nowej muszli klozetowej

2018-02-16

Zakup nowej muszli klozetowej wbrew pozorom nie jest prosty. W ofertach producentów można znaleźć całe mnóstwo kolorów, kształtów i rodzajów misek ustępowych - jak zatem wybrać te odpowiednią? 

Określenie rodzaju odpływu

Muszla klozetowa nie tylko ma ładnie prezentować się w łazience. Musi ona także spełniać pewne kryteria. Na rynku dostępne są miski dostosowane do dwóch różniących się od siebie odpływów. Pierwszym z nich jest tak zwany odpływ poznański, czyli poziomy. Drugi natomiast to odpływ warszawski charakteryzujący się pionowym otworem odpływowym. Zakup niedostosowanej do odpływu muszli będzie skutkował niemożnością jej montażu. Na rynku można znaleźć także modele uniwersalne, które nadają się zarówno do instalacji przy odpływie poznańskim, jak i warszawskim. 

Muszle klozetowe stojące czy wiszące?

Warto zastanowić się, jaką miskę chcemy posiadać - stojącą czy wiszącą? Nie różnią się one funkcjonalnością ani wygodą użytkowania, jednak w przypadku tej pierwszej o wiele trudniej utrzymać czystość. W miejscu, w którym powierzchnia muszli styka się z podłogą gromadzi się brud, który często trudno usunąć. W przypadku muszli wiszącej dostęp do usytuowanej pod nią podłogi jest niezwykle łatwy, wiec z powodzeniem można ją myć mopem lub sprzątać za pomocą odkurzacza. 

Zamocowanie miski ustępowej

Stabilność miski ustępowej w dużej mierze zależy od sposobu jej zamontowania. Muszla stojąca z reguły jest przytwierdzana bezpośrednio do podłogi za pomocą mocnych śrub, co czyni ją niezwykle prostą w montażu. Muszla wisząca jest w tej kwestii nieco bardziej problematyczna, gdyż wymaga zamocowania na ścianie. Oczywiście ściana musi posiadać odpowiednią konstrukcję, ponieważ jeśli będzie zbyt słaba - może nie utrzymać ciężaru miski i korzystającej z niej osoby. W celu wzmocnienia instalacji stosuje się specjalne stelaże, które są przykręcane również do podłogi - w ten sposób można nieco odciążyć ścianę. Stelaż zapewnia także walory estetyczne całości, ponieważ za nim z łatwością można ukryć niezbyt ładnie prezentującą się rurę od odpływu.